sobota, 20 lutego 2016

FORNIR

Fornir  – cienkie płaty drewna uzyskiwane przez skrawanie płaskie                      (styczne – w kierunku prostopadłym do włókien) lub obwodowe (łuszczenie). Płaty te mają grubość od 0,1 do 8,0 mm. Forniry dzielą się ze względu na zastosowanie na okleiny i obłogi. Fornir w zależności od efektywności rysunku (od gatunku drzewa) może być przeznaczony na sklejkę, okleinę (fornirowanie) lub drewno warstwowe prasowane.

Na fornir przeznacza się drewno okrągłe o dużych średnicach.

Przygotowanie surowca na fornir obejmuje:

podział dłużyc i kłód na odpowiednią długość,
uplastycznienie wyrzynków.
Uplastycznienie przeprowadza się przez gotowanie surowca w wodzie lub naparowywanie parą nasyconą. Szybsze uplastycznienie następuje przy parowaniu. Ogólnie przyjmuje się 1,5–2 godziny na każdy centymetr promienia wyrzynka przy parowaniu i 2–3 godziny przy gotowaniu.


Suszenie forniru do wilgotności 15–18% odbywa się za pomocą suszarek rolkowych lub suszarek taśmowych. Fornir przeznaczony na okleiny układa się w paczki z zachowaniem kolejności skrawania poszczególnych arkuszy z wyrzynek.

1 komentarz:

  1. Fajnie można tu się pobawić, ale ważna jest tu dokładność. Idealnie jest mieć tu wszystko dobrze dociśnięte, a do tego wykorzystuje się prasy hydrauliczne na stolarniach. Na stronie https://rotorprasy.pl/ można znaleźć taki sprzęt.

    OdpowiedzUsuń